Osnivanje preduzetnika
PSK tim za vas može obaviti celokupno otvaranje preduzetnika kod Agencije za privredne registre online. Sa vaše strane potrebno je da imate kvalifikovani elektronski sertifikat koji služi za potpisivanje registracione prijave.
Otvoriti preduzetničku radnju online moguće je uz pomoć elektronskog sertifikata, pa će preduzetnicima biti neophodan elektronski sertifikat.
Ukoliko ne posedujete elektronski sertifikat na ličnoj karti, PSK tim za vas može zatražiti izdavanje sertifikata kod nekog od sertifikacionih tela. Celokupnu dokumentaciju za izdavanje sertifikata podnosimo umesto vas, a vaše je samo da lično preuzmente sertifikat kada bude izrađen.
Prilikom osnivanja preduzetnika razlikujemo dve vrste preduzetnika:
- preduzetnika paušalca i
- preduzetnika knjigaša
Iako se popunjava ista registraciona prijava osnivanja preduzetnika, razlika je u odabiru načina oporezivanja preduzetnika. Već pri registraciji preduzetnika treba da znate kako želite da se budući preduzetnik oporezuje. Način oporezivanja bira se prilikom popunjavanja registracione prijave, i on kasnije ne može da se menja, bar ne u prvoj godini osnivanja.
Tu postoje čak tri načina oporezivanja preduzetnika:
- Preduzetnik paušalac
- Preduzetnik knjigaš na ličnoj zaradi
- Preduzetnik knjigaš na samooporezivanju
Ukoliko su vam ovi termini nepoznati, ili niste sigurni koji način oporezivanja da odaberete, najbolje je da se posavetujete sa PSK timom pre otpočinjanja procesa registracije. Zajednički možemo odabrati najpovoljniji način oporezivanja u zavisnosti od prihoda koje očekujete kao i delatnosti koju ćete obavljati.
Oblici oporezivanja preduzetnika
Paušalno oporezivanje preduzetnika podrazumeva da Poreska uprava rešenjem utvrđuje porez i doprinose koje ćete plaćati na mesečnom nivou. Paušalac plaća porez i doprinose prema Rešenju u istom iznosu svakog meseca u toku jedne kalendarske godine, bez obzira na visinu prihoda koju ostvaruje.
Ograničenje za otvaranje paušalne firme jeste što ne mogu sve delatnosti biti paušalno oporezovane. Postoje propisane šifre delatnosti koje mogu paušalno da se oporezuju prema Uredbi za paušalno oporezivanje. Ukoliko se šifra delatnosti kojom ćete da se bavite ne nalazi u ovoj Uredbi onda vi ne možete otvoriti paušalno oporezovanog preduzetnika. Limit prihoda da biste ostali paušalno oporezovani je 6 miliona dinara u jednoj kalendarskoj godini.
Preduzetnik knjigaš na ličnoj zaradi svakog meseca mora da obračunava ličnu zaradu na odgovarajuću osnovicu koju preduzetnik sam odredi. Međutim, zakonom je propisana minimalna osnovica na koju mora da se plaćaju porez i doprinosi na ličnu zaradu a to je minimalna osnovica za doprinose u skladu sa Zakonom o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje. Preduzetnik knjigaš vodi knjige, što znači da beleži sve prihode i rashode. Kao razlika između prihoda i rashoda na kraju kalendarske godine javlja se dobit. Na tu dobit preduzetnik knjigaš na ličnoj zaradi plaća 10% poreza. Taj porez se zove porez na prihod od samostalne delatnosti.
Preduzetnik knjigaš na samooporezivanju je najmanje primamljiv oblik oporezivanja preduzetnika iz razloga što je procenat poreza i doprinosa koji se plaća najveći. Na dobit koju ostvari na kraju godine preduzetnik na samooporezivanju plaća 10% poreza, kao i sve doprinose (doprinos za PIO, doprinos za zdravstveno i doprinos za nezaposlenost).
Takođe bitno je napomenuti da se registraciona prijava ne popunjava isto kada preduzetnika otvarate iz radnog odnosa i kada ste nezaposleni pa će vam preduzetništvo biti osnovna delatnosti. U prvom slučaju vi ste već prijavljeni na obavezno socijalno osiguranje kao zaposleni, i prilikom registracije nema prijave na osiguranje. U drugom slučaju potrebno je izvršiti i prijavu na obavezno socijalno osiguranje, kako biste bili osigurani kao preduzetnik.
Svaki preduzetnik nakon osnivanja takođe ima određene obaveze a one se opet razlikuju u zavisnosti od vrste oporezivanja preduzetnika koju ste odabrali. Sve aktivnosti koje slede nakon osnivanja možete prepustiti PSK timu. Tada možete biti sigurni da je ceo proces urađen ispravno, profesionalno i ništa nije prepušteno slučaju.
Otvaranje paušalne firme – koraci nakon otvaranja
Ukoliko ste odabrali preduzetnika koji se paušalno oporezuje vaša obaveza jeste da nakon tri dana od dana registracije u APR-u preuzmete rešenja za porez i doprinose koji se nalaze u Poreskom sandučetu na portalu ePorezi. Prema tim rešenjima potrebno je da svakog meseca (do 15og u mesecu) plaćate porez i doprinose za prethodni mesec.
Prilikom izdavanja faktura prema vašim klijentima iste je potrebno evidentirati u KPO knjigu – to je jedina knjigovodstvena evidencija koju obavljaju preduzetnici paušalci. Takođe, ono što je vrlo bitno naglasiti za preduzetnika paušalca jeste da morate voditi računa o limitu godišnjih prihoda od 6 miliona dinara. Jer ukoliko pređete ovaj limit više ne možete biti paušalno oporezovani.
Ukoliko se odlučite za neki od paketa za vođenje knjigovodstva i administracije za preduzetnika paušalca, sve ove aktivnosti, i mnogo više, umesto vas odrađuje PSK tim.
Kod preduzetnika paušalca bitno je napomenuti da nije obavezno da imate knjigovođu. Sve administrativne aktivnosti možete obavljati i sami. Ali ukoliko niste dovoljno upućeni u oporezivanje paušalaca, zakonske propise koji regulišu ovu oblast, savetujemo vam da ipak imate stručno lice koje će voditi računa o svim vašim obavezama i zakonitosti poslovanja.
Otvaranje preduzetnika knjigaša – koraci nakon otvaranja
Ukoliko ste odabrali preduzetnika knjigaša, obaveza preduzetnika jeste da se podnese akontaciona poreska prijava za porez na prihod od samostalne delatnosti. Ova poreska prijava podnosi se u roku od 15 dana od datuma osnivanja.
U zavisnosti od oblika oporezivanja koji ste odabrali prilikom registracije za preduzetnika knjigaša – preduzetnik na ličnoj zaradi i preduzetnik na samooporezivanju postoje i razlike u popunjavanju akontacione poreske prijave za porez na prihod, kao i razlike u plaćanju poreza.
Preduzetnik knjigaš bi trebalo da ima knjigovođu koji vodi računa o zakonitosti poslovanja, evidentira svu poslovnu dokumentaciju i podnosi poreske prijave kao i finansijske izveštaje. Naš savet je da knjigovođu izaberete pre otpočinjanja procesa osnivanja preduzetnika, kako biste sve korake u tom procesu odradili zajedno sa njim i bili sigurni da je sve odrađeno kako treba.