Otvaranje firme
Otvaranje firme sa PSK timom ne može biti jednostavnije. Celokupnu proceduru otvaranja firme obavljamo online. Sa vaše strane potrebno je da obezbedite informacije u vezi sa budućom firmom kroz upitnik koji vam šaljemo. Upitnik je detaljno koncipiran, bez suvišnih detalja a informacije koje treba da nam pružite su sledeće:
- Da li posedujete kvalifikovani elektronski sertifikat ili ne (ukoliko ne posedujete i oko ovoga vam možemo pomoći),
- Podaci o budućem nazivu firme – gde vas upozoravamo da to mora biti jedinstven naziv kakav nema niti jedna druga firma u Srbiji,
- Podaci o adresi sedišta firme,
- Podaci o osnivaču i direktoru firme,
- Podaci o email adresi koja će stajati na sajtu APR-a,
- I naravno podaci o paketu usluga za knjigovodstvo i administraciju koji želite da koristite nakon osnivanja firme.
Članovi PSK tima su eksperti za online osnivanje pravnih lica. Prilikom otvaranja firme naš cilj je da minimalno angažujemo vaše vreme i resurse. Ali takođe, da vas uputimo u sve korake koje imamo na putu otvaranja firme.
Koraci za otvaranje firme u Srbiji sa PSK timom
Listu koraka za otvaranje firme u Srbiji možemo svesti na sledeće:
- Popunjavanje upitnika kroz koji nam dajete sve potrebne informacije
- Podnošenje zahteva za kvalifikovani elektronski sertifikat od strane PSK tima
- Preuzimanje sertifikata od strane osnivača (preduzetnika)
- Podnošenje registracione prijave za otvaranje doo elektronskim putem od strane PSK tima
- Dobijanje Rešenja o registraciji firme na email
- Otvaranje tekućih računa od strane direktora (preduzetnika) u banci po izboru
- Početak rada
Prvi korak, da biste otvorili firmu online, jeste da imate elektronski sertifikat. Ukoliko isti nemate, PSK tim podnosi zahtev i dokumentaciju za dobijanje sertifikata u vaše ime. Kod elektronske registracije doo firme vi kao osnivač nemate nikakve obaveze u smislu overe osnivačkog akta ili potrebe da bilo gde fizički idete.
Kada preuzmete sertifikat ili ukoliko ga već posedujete, to je sve što nam treba da bismo krenuli u otvaranje firme online kod Agencije za privredne registre.
Rešenje o otvaranju firme dobijate na vaš e-mail i nakon toga ostaje da otvorite tekuće račune u banci. Nakon aktiviranja tekućih računa firma može da počne sa radom.
Registracija firme – šta nakon osnivanja?
U Srbiji postoji puno agencija za otvaranje firme, međutim PSK tim vas prati u celokupnom administrativnom poslovanju i nakon otvaranja. U zavisnosti od vrste pravnog lica koje otvarate postoje i druge zakonske obaveze kao i zakonski rokovi za ispunjenje istih, kao što su npr:
- upis u evidenciju stvarnih vlasnika,
- podnošenje akontacione poreske prijave,
- prijava na obavezno socijalno osiguranje.
Ukoliko odlučite da nastavite saradnju sa PSK timom i nakon otvaranja firme, o svim zakonskim i administrativnim procedurama mi vodimo računa i blagovremeno vas obaveštavamo o preduzetim aktivnostima.
Vaše jeste i treba da bude briga o budućem biznisu, a nama možete prepustiti brigu o administraciji, knjigovodstvu, zaposlenima.
Registracija preduzetnika ili doo
Često prilikom osnivanja firme imate nedoumicu da li otvoriti preduzetnika ili doo. Obe vrste pravnog lica mogu se otvoriti u roku od 5 radnih dana kod APR-a. Postoje prednosti i mane oba oblika pravnog lica a mi ćemo vam pomoći da donesete najbolju odluku. Još ukoliko ste pre otvaranja obavili poresko savetovanje sa PSK timom, nećete imati dilemu koji oblik firme otvoriti.
Prednosti preduzetnika su jednostavno raspolaganje sredstvima sa tekućeg računa – novac možete podizati bez pravdanja. Ali to je ujedno i najveći nedostatak ove pravne forme: Preduzetnik odgovara za obaveze prema trećim licima celokupnom svojom imovinom. To znači da lična imovina preduzetnika nije odvojena od njegove poslovne imovine, i da se poverioci mogu naplatiti iz obe.
Za IT delatnosti preduzetnik je problematičan oblik poslovanja, posebno zbog primene tzv. “testa samostalnosti”, jer je priroda poslovanja kod većine takva da imaju jednog klijenta duži vremenski period. Pa se često može dovesti u pitanje prolazak stavki testa samostalnosti.
Preduzetnik je fleksibilniji oblik poslovanja u početku, kada je poslovanje nesigurno, kada nemate zaposlene. Prednost preduzetnika je što možete izvršiti privremeni prekid obavljanja delatnosti u bilo kom trenutku i tada nemate nikakve poreske niti administrativne izdatke.
Sa druge strane doo je “ozbiljniji” oblik organizovanja firme. Doo ima osnivača i direktora koji mogu biti dve različite osobe a može biti i jedna osoba. Doo odgovara za obaveze prema trećim licima do visine imovine koju firma poseduje. To znači da je lična imovina vlasnika odvojena od imovine firme. Sa druge strane, nedostatak doo firme jeste što nije tako jednostavno raspolagati novcem sa tekućeg računa. Naime, novac ne može da se podiže ili prenosi na lični račun bez pravdanja (računima, ili plaćanja poreza i doprinosa na zarade ili prihod od kapitala).
Kada uporedimo preduzetnika i doo sa aspekta oporezivanja, možemo reći da se kod preduzetnika plaća manje poreza nego kod doo firme generalno govoreći. Ali ovo je tema koju treba detaljnije razraditi i zavisi od mnogo faktora, a najveći među njima jeste godišnji prihod koji budući vlasnik planira da ostvaruje sa firmom.