Poznato je da preduzetnik može biti na paušalnom oporezivanju sve dok mu je prihod u jednoj kalendarskoj godini ispod 6 miliona dinara. I naravno ukoliko se bavi delatnošću koja prema Uredbi može biti paušalno oporezovana.
Međutim kada preduzetnik paušalac u jednoj kalendarskoj godini probije limit prihoda od 6 miliona dinara više ne može ostati u paušalu, već mora da pređe u preduzetnika koji vodi knjige – tzv. preduzetnika knjigaša.
Prelazak iz paušala u knjigaša može da se desi dva puta u toku godine u zavisnosti od perioda kada je probijen limit prihoda od 6 miliona dinara, prema Zakonu o porezu na dohodak građana, i to:
- Ukoliko preduzetnik probije limit u prvoj polovini godine – do 30.06. tekuće godine
- Ukoliko preduzetnik probije limit u drugoj polovini godine – do 31.12. tekuće godine
Napomena: Prelazak limita prihoda od 6 miliona nije jedina situacija kada preduzetnik iz paušala prelazi u knjigaša. To je situacija koju razmatramo u ovom tekstu. Međutim, bitno je znati da preduzetnik odmah, po sili zakona, mora preći u knjigaša kada:
- Probije limit od 8 miliona dinara prihoda u zemlji u poslednjih 365 dana ili
- Kada započne obavljanje delatnosti koja ne može biti paušalno oporezovana prema Uredbi za paušalno oporezivanje;
Prelazak limita od 6 miliona u prvoj polovini godine
Ukoliko preduzetnik pređe limit prihoda od 6 miliona dinara do 30.06. tekuće godine tada preduzetnik mora da započne sa vođenjem knjiga počev od 01.07 tekuće godine.
Glavni problem koji se ovde javlja preduzetnicima jeste što od polovine godine preduzetnik ne može da bude na ličnoj zaradi. Ovaj preduzetnik je do kraja tekuće godine na tzv. samooporezivanju. Ovaj pojam objašnjavamo dalje u tekstu, a saznaćete i zašto je to nepovoljno za preduzetnika.
Samooporezivanje preduzetnika knjigaša
Kada preduzetnik iz paušalnog oporezivanja pređe u knjigaša, ima na raspolaganju dva načina oporezivanja u dvojnom knjigovodstvu:
- preduzetnik knjigaš na samooporezivanju što podrazumeva da preduzetnik na celokupnu dobit plaća:
porez 10% i
sve doprinose PIO 24%, zdravstveno 10,15% i nezaposlenost 0,75% - preduzetnik knjigaš na ličnoj zaradi što podrazumeva da preduzetnik na celokupnu dobit plaća samo porez od 10%.
Preduzetnik plaća i doprinose ali samo na visinu lične zarade koju proizvoljno određuje i koja može biti minimalna, trenutno oko 35.000 dinara. To dalje znači da na taj minimalni iznos plaća sve doprinose.
Definisanje dobiti preduzetnika knjigaša
Preduzetnik knjigaš je u stvari preduzetnik koji vodi knjige po sistemu dvojnog knjigovodstva. To znači da ovaj preduzetnik mora da angažuje knjigovođu koji će da beleži sve prihode i rashode u skladu sa Zakonom o računovodstvu.
Prihodi su iznosi sa faktura koje preduzetnik šalje klijentima.
Rashodi podrazumevaju sve troškove koje preduzetnik ima u poslovanju, npr. nabavka kancelarijskog materijala, opreme i sl. Lična zarada takodje spada u rashod preduzetnika u knjigovodstvu.
Kada smo definisali prihode i rashode sada možemo definisati dobit:
Prihod – Rashod = Dobit
Zašto je samooporezivanje nepovoljno za knjigaša?
Pomenuli smo da preduzetnik knjigaš na samooporezivanju plaća porez i sve doprinose na ostvarenu dobit. Na primeru to izgleda ovako:
Prihod: 7.000.000 dinara
Rashod: 2.000.000 dinara
Dobit (Prihod – Rashod): 5.000.000 dinara
Porez (10% x Dobit): 500.000
PIO (24% x Dobit): 1.200.000
Zdravstveno (10,3% x Dobit): 515.000
Nezaposlenost (0,75% x Dobit): 37.500 dinara
Ukupno porez i doprinosi PiD: 2.252.500 dinara
Neto dobit (Dobit – Ukupno PiD): 2.747.500 dinara
% Neto dobiti: 55%
Iz primera vidimo da preduzetnik koji je na samooporezivanju državi plaća čak 45% poreza i doprinosa od ukupne dobiti. To je isti procenat poreza i doprinosa kao na platu zaposlenog. Samim tim ovaj model oporezivanja za preduzetnika knjigaša nije povoljan.
Knjigaš na ličnoj zaradi
Knjigaš koji je na ličnoj zaradi sebi svakog meseca isplaćuje ličnu zaradu. Lična zarada je nešto kao plata – ali nije plata. Slično je plati jer se svakog meseca obračunava, podnosi poreska prijava, plaćaju se porez i doprinosi na osnovicu i neto se plaća na privatni tekući račun preduzetnika. Nije plata zato što nije definisana zakonom o radu već zakonom o porezu na dohodak građana.
Primer neto dobiti kod preduzetnika koji isplaćuje ličnu zaradu:
Prihod: 7.000.000 dinara
Rashod: 2.000.000 dinara
Rashod LZ: 420.000 (iznos mesečne LZ x 12 meseci)
Dobit (Prihod – Rashodi): 4.580.000 dinara
Porez (10% x Dobit): 458.000 dinara
Porez i doprinosi na ličnu zaradu: 162.000
Ukupno porez i doprinosi PiD sa LZ: 620.000 dinara
Neto Lična zarada: 258.000 dinara
Neto dobit + Lična zarada: 4.380.000 dinara
% Neto dobiti: 88%
Na ovom jednostavnom primeru vidimo koliko se više isplati preduzetniku da bude na ličnoj zaradi umesto na samooporezivanju. To je i više nego očigledno.
Ukoliko preduzetnik probije limit prihoda u prvoj polovini godine on ne može biti na ličnoj zaradi. Jednostavno prema Zakonu o porezu na dohodak građana, preduzetnik može samo jednom godišnje da se opredeli da pređe na ličnu zaradu i to do 15. Decembra tekuće godine za narednu godinu.
Preduzetnik koji probije limit prihoda od 6 miliona dinara u prvoj polovini godine ima dve opcije:
- Ili da do kraja tekuće godine ostane na samooporezivanju
- Ili da briše postojećeg preduzetnika iz registra APR-a, i da odmah potom registruje novog preduzetnika na ličnoj zaradi. Jer se prilikom registracije preduzetnika kod APR-a bira i način oporezivanja i tada može da se opredeli za LZ.
Kako preći na ličnu zaradu od 01.01. naredne godine
Prema Zakonu o porezu na dohodak građana, preduzetnici koji prvi put prelaze na isplatu lične zarade moraju podneti obaveštenje Poreskoj upravi preko portala ePorezi i to:
najkasnije do 15.12 tekuće godine za isplatu lične zarade u narednoj godini
Deluje jednostavno, međutim tada nastupa agonija za paušalce koji su probili limit prihoda u drugoj polovini godine.
Paušalci ne mogu da podnesu Obaveštenje o ličnoj zaradi sve dok ne dobiju Rešenje o vodjenju knjiga od Poreske uprave. Odnosno poreski inspektor koji vodi datog paušalca u filijali Poreske uprave mora da donese Rešenje o prelasku na dvojno knjigovodstvo.
Do tada jednostavno fizički nije moguće na ePorezima podneti ovo Obaveštenje.. Ovo dalje znači da, ukoliko inspektor Rešenje donese nakon 15.12, taj preduzetnik cele naredne godine ne može da bude na ličnoj zaradi, već mora da bude na samooporezivanju.
Prema zakonu o porezu na dohodak građana, ne postoji ograničenje da preduzetnik paušalac koji od naredne godine prelazi na vodjenje knjiga ne može biti na ličnoj zaradi. Ali naravno samo ukoliko u roku podnese obaveštenje o isplati lične zarade. Koje ne može da podnese jer je fizički onemogućen da to uradi, zato što se u sistemu Poreske uprave vodi kao paušalac, a sam paušalac ne može da podnese ovu vrstu prijave. I tako se paušalac nađe u vrzinom kolu.
Kako rešiti problem nemogućnosti podnošenja obaveštenja o isplati lične zarade?
Od strane nekoliko filijala Poreske uprave dobili smo informaciju da paušalac koji prelazi u knjige, ne može naredne godine da bude na ličnoj zaradi, iako to nigde ne piše u zakonu.
Sa druge strane, u nekoliko filijala dobili smo potpuno suprotnu informaciju: da će doneti rešenje o vodjenju knjiga do kraja novembra tekuće godine, i da nakon toga preduzetnik podnese obaveštenje o LZ.
Ovo u praksii znači da isključivo od vašeg poresko inspektora zavisi li ćete od naredne godine biti na ličnoj zaradi.Odnosno, od toga da li će on na vreme doneti Rešenje o vodjenju knjiga. Na ovaj način su preduzetnici paušalci stavljeni u nepovoljan i neravnopravan položaj u odnosu na ostale preduzetnike.
Ukoliko ne uspete da dobijete Rešenje o vodjenju knjiga od vašeg poreskog inspektora na vreme, drugo rešenje jeste da zatvorite preduzetnika paušalca, i da odmah potom registrujete preduzetnika u dvojnom knjigovodstvu gde ćete se opredeliti za isplatu lične zarade prilikom same registracije. Ovo je krajna opcija, ali izvodljiva i isplativa sa aspekta poreza i doprinosa.
Поштовани,
Предузетник-паушалац је у току 2023. године остварио приход од близу 6 милона динара (5.880.000 динара издатих фактура).
Предвиђа да ће у целој 2024. години сигурно прећи 6 милиона динара прихода.
Има ли сметњи да од 1. априла 2024. године пређе на опорезивање према стварно оствареном приходу и почне да води пословне књиге (поднесе ППДГ 1С од 01-04-2024) тј. да изађе из система паушалног опорезивања?
Срдачно,
Marko, Ukoliko prelazite limit od 6 mil. možete preći u vodjenje knjiga ili od 01.01 ili od 01.07.
U toku godine možete preći u vođenje knjiga na bilo koji datum samo u dva slučaja: 1. Ukoliko počnete da se bavite delatnošću koja nije paušalno oporezovana (npr. marketing ili maloprodaja) i ukoliko pređete limit za PDV u poslednjih 365 dana. Ne možete svojevoljno preći na vodjenje knjiga bilo kada.
Postovanje,
Super tekst, samo me zanima jedno sto me buni: napisali ste “ne moze se svojevoljno preci na LZ” , ali ste takodje napisali “moze da se brise jedan iz APR-a i prilikom registracije drugog preduzetnika kod APR-a bira i način oporezivanja i tada može da se opredeli za LZ”.
Taj deo mi je malo zbunjujuci – da li to znaci da ja od samog starta kada se prvi put registrujem kao preduzetnik u APR-u mogu da kazem da hocu da budem LZ, Ili moram da budem pausalac dok ne probijem limit i onda tek da gasim jednog a otvaram drugog u APR-u? Jer ako vec gasim jednog a otvaram drugog – zasto onda pri prvom otvaranju ne mogu samo da odaberem LZ ?
Hvala unapred!
Naravno da možete prilikom prvog otvaranja da se opredelite odmah za ličnu zaradu, ali prema našem iskustvu preduzetnici se uglavnom prvo odlučuju za paušal, jer nisu sigurni koliko će prihodovati u prvoj godini, a paušal im je povoljnija opcija sa aspekta plaćanja poreza i doprinosa.
Postovana, molim Vas da mi kazete koji je postupak nakon koji sledi nakon sto se predje na knjigasa. Podnela sam odmah PPDG1 P elektronski, sta je naredno potrebno da uradim?
Poštovani potrebno je da od dana kada ste prešli na vođenje knjiga pronađete knjigovođu i da se unese početno stanje u knjigovodstvo i da počnu da se evidentiraju svi prihodi i rashodi, kako bi se na kraju godine utvrdio rezultat poslovanja.
Postovani,
Da se nadovezem na prethodno pitanje od korisnika Marka, koliko sam shvatio ukoliko u 2024 otvorim pausal, ne postoji mogucnost da podnesem zahtev da predjem na isplatu licne zarade u toku godine osim ako ne probijem limit od 6m (ili ova 2 slucaja koja ste naveli).
Npr trenutno imam 1 klijenta i ispod 6m su ocekivani prilivi, ali ako u narednim mesecima ostvarim saradnju sa jos nekim klijentima i shvatim da cu prebaciti 6m u tekucoj godini, moram da cekam da prebacim limit i poreska mi izda resenje da vodim knjige?
Pozdrav
Aleksandre, ne postoji mogućnost da na sopstveni zahtev pređete na vođenje knjiga. Takođe na ličnu zaradu ne možete preći na polovini godine (od 01.07) već samo od 01.01. naredne godine. Ukoliko u prvoj polovini godine probijete limit od 6 mil. onda prelazite na vođenje knjiga po principu samooporezivanja što je prilično skup način poslovanja, jer na celokupnu dobit plaćate porez i sve doprinose.
Dobar dan
A sta ako je rashod plata od 7000000 – 7000000 koliki je onda porez
Ako je prihod iz primera u tekstu 7mil, i rashod isto 7 miliona, onda je dobit 0 dinara tako da se ne plaća porez.
Poštovani
Trenutno poslujemo kao paušalci jer radimo uslugu ali imamo u planu da uvezemo robu iz Švedske i da prodajemo online (ne kao uslugu!). Da li u ovom slučaju treba da pređemo u preduzetnika knjigaša ili možemo pored pružanja usluge da prodajemo robu preko online webshopa dalje kao paušalci? Koliko sam dobro razumeo ako treba da pređem u preduzetnika knjigaša onda do kraja ove godine mogu da pređem samo u samooporezivanje?
Unapred hvala na odgovorima!
Prilikom otpočinjanja delatnosti maloprodaje robe (nije bitno da li je online ili uživo) morate preći na peduzetnika knjigaša, paušalac ne može da prodaje robu online – nije u skladu sa zakonom. Ovo je situacija u kojoj odmah prelazite na knjigaša, morate se javiti poreskoj upravi da vam napravi rešenje za vođenje knjiga. I onda ste do kraja godine na samooporezivanju, a tek od 01.01 naredne godine možete biti knjigaš na ličnoj zaradi.
Koji je optimalni izbor poslovnog tipa (PR/PR-LZP/DOO/pausalac) za saradnju sa stranim klijentom (prihod od cca 60k EUR / godisnje)?
Trenutno razmatram jednu ponudu iz inostrane firme iz EU, gde bi radio full-time, remote iz Srbije, sa potpisanim ugovorom. Ocekivani priliv je cca. 60K EUR godisnje, a delatnost je biznis konsalting.
Od troskova bi imao kancelariju (gledam da iznajmim neki mali lokal ili co-working / dedicated office), neka oprema (laptop – 1.5k EUR) & racunovodja.
Cini mi se da je PR problem, zbog potencijalnog pada testa samostalnosti (npr. u pocetku ce 100% prihoda biti od ovog klijenta, a cak i da kasnije dobijem neki novi, bice u manjem obimu. U ugovoru ce verovatno biti propisani radni sati, koriscenja odmora, a sama pozicija su oni vec oglasili na LinkedIn-u.
Radio sam brzinske kalkulacije da ovo radim kao pausalac, ali ocekivani prihodi prelaze 6mio RSD.
Sa druge strane, cuo sam puno negativnosti oko DOO, ali s obzirom na biznis modela & godisnjih prihoda, ali imajuci u vidu sve gore napisano – deluje kao najvalidniji metod.
Za preduzetnik sa licnom zaradom ne znam apsolutno nista.
Koje je vase misljenje na ovu temu?
Ukoliko smatrate da imate rizik od testa samostalnosti doo je jedina opcija da budete sigurni sa aspekta poreza. Sve ostalo što ste naveli je preduzetnik samo sa različitim modelima oporezivanja (paušalac – preduzetnik na ličnoj zaradi). Nešto više o doo firmi (organizaciji, prednostima i nedostacima) možete pročitati u sledećim tekstovima Nakon paušala osnivanje doo i Isplata dividende ili isplata bonusa zaposlenom osnivaču doo – šta je povoljnije?
Ukoliko vas interesuje vaša konkretna situacija onda je najbolje da zakažete online poresko savetovanje sa našim PSK savetnicima putem sledeće stranice: Kontakt
Kada u prvoj polovini godine predjem limit od 6 mil.i podnesem PPDG-1S za pocetak vodjenja knjiga do 15.07.da li jos nesto dostavljam poreskoj upravi?
Biljana, ne dostavljate ništa više. Potrebno je da knjigovođa unese početno stanje i da nastavite da vodite knjige po sistemu dvojnog knjigovodstva. Obzirom da u prvoj polovini godine probijate limit, do kraja godine porez plaćate po sistemu samooporezivanja.
Dobar dan! Koliks je minimalna plata na koju knjigas sa isplatom plate moze da se prijavi u 2024?
Minimalna lična zarada u 2024. godini je 40.143 dinara bruto na mesečnom nivou (ovo je najniža osnovica doprinosa u 2024.g).
Paušalac je u prvom periodu imao promet oko 5.700.000, nije ostvario prihod od 6
miliona, ali ima dva tri veca posla gde će u julu imati promet preko 7 miliona.
Šta u ovakvom slučaju, malo me budi limit u prvom delu godine i drugom delu godine?
Da li to znači da je za paušalca kalendarska godina podeljena u dva dela i samo u tom periodu
se gleda promet od 6 miliona i to:
01.01-30.06 5.700.000,00
01.07-31.12 a onda se ponovo sve računa od nule?
Ukoliko paušalac nije probio limit za paušal u prvom delu godine, nastavlja da bude paušalac do kraja godine. Limit se gleda na nivou kalendarske godine, ali se godina deli u dva dela u zavisnosti od toga kada je limit probijen, da li u prvoj ili drugoj polovini godine da bi se znalo kada paušalac prelazi na knjigaša. Ovo je samo sa aspekta limita od 6mil dinara.
Ukoliko paušalac u bilo kom momentu probije limit od 8mil dinara kao uslov za ulazak u PDV, onda odmah ulazi u sistem PDV-a i počinje da vodi knjige, nebitno od perioda u toku godine kada se to desi.
Poštovani,
Šta može da se uradi kada poreska uprava pogrešno obračuna promet, tačnije sabere devizni priliv sa izvoda i prodaju deviza na dinarski račun, tačnije duplira promet. Poslali su Rešenje da se prelazi 6 mil i pošto je istekao rok za žalbu od 15 dana , oni neće da isprave svoju grešku.
Moje pitanje: da li mogu i kome da se obratim da se ispravi rešenje koje je pogrešno.
Ukoliko je prošao rok za žalbu ne možete učiniti ništa.
Molim za pomoć, registrovala sam se kao preduzetnik sa isplatom lične zarade. Popunila sam prijavu za ppdg-1s i platila iznos mesečne akontacije. Koji je moj sledeći korak, da li treba da popunim prijavu za ppp-pd? Par puta sam pokušala i stalno dobijam grešku iako je obračun zarade izvršen kako treba.
Poštovana Iva, ukoliko niste knjigovođa predlažem vam da pronađete knjigovođu koje će za vas podnositi poreske prijave i evidentirati poslovne promene u knjigovodstvo za preduzetnika u dvojnom.
Postovani,
Zanima me sta sve moze da udje u rashod kod pausalca knjigasa? Koliko to zavisi od delatnosti?
Konkretno, da li firma koja se bavi racunarskim programiranjem moze u rashod da ima motorno vozilo, lizing ili slicno?
Unapred hvala
Kod paušalca se ne evidentiraju troškovi, Paušalac plaća porez i doprinose na unapred utvrđenu osnovicu i rashodi paušalca nemaju uticaja na iznos poreza koji će da plati. Verovatno ste mislili da li paušalac može imati osnovna sredstva. Može. Paušalac koji se bavi računarskim programiranjem može na ime firme da uzme automobil u lizing.
Poštovani,
Pohvale za tekst!
Dat je kao krajnji predlog zatvaranje preduzetnika pausalca i otvaranje novog sa isplatom LZ.
Zbog čega se ne bi opredelili na ponovno otvaranje preduzetnika paušalca? Da li tu postoje neke smetnje?
Hvala Vladimire.
Ne može ponovo otvoriti preduzetnika paušalca jer time direktno krši zakon o porezu na dohodak građana prema kome je limit za preduzetnika paušalca 6 mil. dinara u jednoj kalendarskoj godini. Po definiciji preduzetnik je pre svega fizičko lice koje kod APR-a samo formalizuje obavljanje delatnosti. Što znači da se kod fizičkog lica kao preduzetnika posmatra kontinuitet prihoda bez obzira koliko puta brisali i otvarali preduzetnika kod APR-a.
Hvala na odgoru.
Ako se paušalac prijavi u PDV sistem da li onda moze da bira isplatu lične zarade?
Nažalost ne može odmah da se opredeli za isplatu LZ, već mora da čeka 15. decembar tako da se opredeli za isplatu LZ od početka naredne kalendarske godine.
Poštovana,
Da li može da se podnese obavestenje o prelasku na licnu zaradu npr. u oktobru, pa da poreska ima vremena da donese resenje o vodjenju knjiga i da onda pocetkom decembra moze da se podnese zahtev za licnu zaradu?
Ili ako to nije moguće – da li ako u npr. septembru ili oktobru probijem limit od 8.000.000 onda imam vremena da predam zahtev za LZ za narednu godinu?
Poštovani, možete ovo da pokušate, ali često se dešava da poreska ne stigne da donese rešenje do 15.12 ili vas u sistemu poreske ne prebace na dvojno, te opet ne možete podneti obaveštenje do 15.12. Veća je šansa da vam odmah donesu rešenje za dvojno knjigovodstvo kada probijete limit od 8 mil. Ali tada vodite računa da odmah ulazite u PDV i da ste do kraja godine preduzetnik na samooporezivanju.
Poštovani,
do 01.05.2024 preduzetnička radnja je bila paušalno oporezovana a od 01.05.2024 zbog prometa preko 8.000.000 dinara prešla je na vođenje knjiga. Račun koji je izdat dok je radnja bila paušalno oporezovana naplaćen je posle 01.05.2024 kada je započeto vođenje knjiga. Kako knjižiti i kako podići taj novac sa računa?
Unapred zahvaljujem.
Na dan 30.04 potrebno je da uradite popis materijalne i nemteraijalne imovine koju poseduje preduzetnik paušalac. Npr. stanje na tekućem računu, izdate fakture koje nisu naplaćene i sl. Ovo je osnov za unos početnog stanja u dvojno knjigovodstvo na dan 01.05. Što znači da ta faktura koja je izdata dok je PR bio paušalac kroz početno stanje knjiži se kao potraživanje od kupaca duguje i kapital preduzetnika potražuje.
Poštovana, počinjem da radim kao contractor sa dve firme registrovane u inostranstvu. Zarada bi bila oko 12 miliona dinara bruto godišnje. Od jedne firme dve trećine novca, od druge firme jedna trećina. Šta preporučujete da osnujem kako bih platio najmanji porez, DOO ili preduzetnik sa ličnom zaradom? Da li možete da napišete koliki bi godišnji porezi i doprinosi bili za DOO sa tim prihodom (bez ikakvih rashoda) a koliki za LZP? Ili možda kad osnovati paušal pa blizu granice od 6 miliona promeniti status u mirovanje i osnovati sledeći paušal? Hvala.
Poštovani, odgovore na neka vaša pitanja dali smo već kroz tekstove: Nakon paušala – osnivanje DOO i Isplata dividende ili isplata bonusa zaposlenom osnivaču doo, pa pogledajte. Ukoliko ste zaniteresovani da dobijete detaljan odgovor na postavljena pitanja možete zakazati poresko savetovanje sa nekim od PSK poreskih savetnika. Zahtev za savetovanje možete posalti putem stranice Kontakt na sajtu ili slanjem mejla na adresu info@psk.rs.